PREKAST NEDİR?

ÜRÜN TANIMI; Dünyada GRC ( Glass Reinforced Cement Composites ) – GFRC ( Glass Fibre Reinforced Cement Composites ) olarak bilinen ve 1970’li yıllardan sonra dünyada yapı uygulamalarında kullanılan Lif Takviyeli Beton 1980’li yıllardan itibaren de ülkemizde kullanılmaya başlanmıştır.

BETON; çimento, agrega,su içeren hidrolik bir bağlayıcı üründür. Bu şekilde hazırlanmış bir betona ; düzensiz lif yapılı yapay veya doğal malzemelerin eklenmesi ile elde edilen betona ise Lif Takviyeli Beton adı verilmektedir.Günümüzde Lif Katkılı Beton üretiminde çeşitli boy-çap ve geometriye sahip ; çelik,camveya plastik lifler kullanılmaktadır. Ürünümüz; FTB ( Fiber Takviyeli Beton ) gurubunda olan ; Cam Fiber Takviyeli bir beton çeşididir. Yeni nesil Prekast Beton üretimlerinde Lif takviyesi olarak AR Tipi - alkaliye dayanıklı cam elyaf kullanılmaktadır. E Tipi - cam elyaflar ise zaman içinde çimentonun alkali etkileri karşısında erimesi nedeniyle kullanılmamalıdırlar.

KALIP; Üretimi yapılacak prekast elemanın kalıpları ; çelik , ahşap , polyester veya silikon esaslıdır. Mutabık kalınan detayı oluşturacak şekilde polyester ve ahşap kalıpların büyük çoğunluğu kendi kalıphanemizde yapılmaktadır.

ÜRETİM; Üretimini yaptığımız Dekoratif Prekast Elemanlar ve Prekast Panel Kaplamalar; Fiber Elyaf Takviyeli Beton malzeme ile ( 1000 Doz Süperbeyaz BPÇ 52,5çimento + silis kumu + fiber elyaf donatı+ özel katkılar + polimer reçine vb. kimyasal katkı malzemelerinden oluşan püskürtme malzemesi ) ortalama 13-15 mm kalınlıkta ve tek yüzlü kalıba püskürtme makinesi ile püskürtülerek üretilmektedir.

Isı Yalıtımlı Prekast Panel Duvar Elemanları; Fiber Elyaf Takviyeli Beton malzeme ile ( 1000 Doz Süperbeyaz BPÇ 52,5çimento + silis kumu + fiber elyaf donatı+ özel katkı + polimer reçine vb. kimyasal katkı malzemelerinden oluşan püskürtme malzemesi ) ortalama 13-15 mm kalınlıkta ve tek yüz kalıba püskürtme yöntemi uygulanarak üretilmektedir. Prekast panel duvar elemanının içinde; 40x30 – 40x40mm galvanizli kutu profil taşıyıcı kostrüksiyon ve 5 cm Taşyünü dış cephe levhası ısı izolasyon malzemesi kullanımaktadır. Toplam panel kalınlığı 10-12 cm'dir.

Cam Fiber Takviyeli Betonda demir veya çelik donatı kullanılmamaktadır. Portland çimento harcında çok iyi disperse olmasını sağladığımız Cam Lifleri donatı görevi yapmaktadır. Lif katkı malzemesi alkaliye dayanıklı cam elyafı olan prekast beton elemanlar istenilen form ve yüzey dokusu sağlaması ile büyük bir dizayn esnekliği sunmaktadır.

Üretimini yaptığımız FTB malzeme ; detaylara uygun olarak hazırlanan ahşap, çelik,polyester veya silikon kalıplardan herhangi birine detayın gerektirdiği kalınlık oluşacak şekilde uygulanmakta , gerekli piriz aşamalarından sonra prekast eleman montaja hazır hale gelmektedir.

MONTAJ; 1994’ ten bu yana gelen tecrübemiz ve 300.000 metrekareyi aşkın tamamlanmış montaj işimiz bizlere doğru montaj yapılmasının; bir prekast elemanın binada ön görülen işlevi yüklenmesinde en önemli etken olduğunu göstermiştir.

Montaj uygulamalarımız sırasında prekast elemanın uygulanacağı yere göre ; beton , tuğla , ytong dübelleri kullanılmakta , gerekli yerlerde galvanizli ankraj elemanları veya konstrüksiyonlar kullanılarak montaj yapılmaktadır.

Prekast elemanların kendi ek yerlerine Poliüretan esaslı mastik ile derz dolgusu yapılmaktadır. Bu malzemenin; boya tutuş özelliği, elastikiyeti ve yapışma gücü diğer derz dolgu malzemelerine göre çok daha fazladır.